نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

درباره الیمپیاد

«حل مسئله» و «مدل‌سازی ریاضی» در محتوای درسی بسیاری از کشورها آورده شده است. تمرین این مهارت‌ها معمولا به ندرت انجام می‌شود زیرا کتاب‌هایی با مثال‌های خوب از مسایل مناسب کم‌تر یافت می‌شوند و نیز معلمان برای تدریس این دروس مشکلات زیادی دارند. اليمپياد تلاش می‌کند بستری برای پرورش و ارتقاء این مهارت‌ها ایجاد نماید.

دانش‌آموزان در این مسابقه برای حل یک مسئله زندگی واقعی تلاش می‌کنند و در حقیقت مساله به کمک تکنیک‌های مختلف و فرضیات خود دانش‌آموزان حل میشود. دانش‌آموزان بایستی صورت دقیق مسئله را تعبیر کنند، استراتژی مناسبی برای حل بیابند، نتایج به دست آورده را تحلیل کنند و نتایج نهایی را ارائه کنند. نتیجه نهایی این مسابقه نیز گزارشی نوشته شده است که بایستی به روشنی فرضیات، تحلیل‌ها و جمع‌بندی دانش‌آموزان را نشان دهد.

این مسابقه در دو مرحله برگزار می‌شود. در مرحله مقدماتی دانش‌آموزان به صورت‌ تیم‌های 3 یا 4 نفره در یک روز مسابقه می‌دهند. مسابقه از ساعت 9 صبح شروع شده و تا 16 ادامه دارد. تقسیم کار، تحلیل داده‌های ورودی، استراتژی مناسب برای حل و جمع‌بندی یافته‌ها دارای اهمیت زیادی در این مسابقه است. برگه‌های تیم‌ها تصحیح شده تعدادی از برگه های برتر ترجمه شده و برای انتخاب شدن در دور نهایی به کمبته مرکزی در هلند ارسال می‌شود. مسایل دور نهایی نیز شبیه دور مقدماتی است اما مشکل‌تر و طولانی‌تر است. این مرحله از آزمون در هلند برگزار شده و دانش‌آموزان از ساعت 11 روز جمعه تا ساعت 13 روز شنبه ادامه دارد. بخشی از نمره تیم‌ها در این بخش مربوط به ارائه شفاهی آن‌ها است.
دانش‌آموزان شرکت‌کننده 15 تا 17 سال سن دارند.

 

منبع: خانه ریاضیات اصفهان

آدرس کوتاه: