نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

درباره تورنمنت

مسابقه رياضی بين­ المللی تورنمنت شهرها يک مسابقه حل مسئله رياضی است که تمام شهرهای جهان می­توانند در آن شرکت کنند.

در حال حاضر دانش­ آموزان بيش از 100 شهر دنيا شامل شهرهايی از کشورهای آرژانتين، آلمان، آمريکا، اتريش، اسلواکی، اسپانيا، اکراين، بلغارستان، روسيه، زلاندنو، کانادا، کلمبيا، لوکزامبورک، يوگسلاوی، يونان، و شهر اصفهان از ايران در اين مسابقه شرکت می­کنند. (اصفهان متفاوت از ساير شهرهای دنيا به­صورت تيمی در اين مسابقه بين­ المللی شرکت دارد)

مؤسس و رئيس کميته مرکزی اين مسابقات، رياضيدان و آموزشگر روسی نيکلولای کونستانتينو است، که پس از شرکت در هيئت داوران المپياد بين­ المللی رياضی به فکر تأسيس اين مسابقه بين­ المللی افتاد. اولين تورنمنت به­ عنوان المپياد 3 شهر (مسکو ، لنينگراد و ريکا ) در سال تحصيلی 1980-1979 برگزار شد. به ­تدريج شرکت­ کنندگان افزايش يافتند و از سال بعد نام تورنمنت شهرها را به­ دست آورد. اگرچه این مسابقه بين جوانان و معلمان مورد توجه قرار داشت، ولی تا سال 1984 که به عنوان يک زيرکميته آکادمی علوم شوروی سابق درآمد، به رسميت شناخته نمی­شد و از آن سال بود که به يک مسابقه بين المللی تبديل شد.

تورنمنت شهرها مسابقه ­ای است که تمام شهرهای دنيا می­توانند در آن شرکت کنند. برای شهرهای بزرگ هم می­توان مسابقه را جداگانه برگزار کرد، ولی نتيجه نهائی را بايد در سطح شهر درنظر گرفت.

روال به این گونه است که مسابقه در دو سطح عالی و متوسط (که سئوالات اولی در سطح المپياد بين­ المللی رياضی است و دومی با هدف جذب تمام دانش­ آموزان علاقمند به رياضيات تنظيم می­شود) برگزار می گردد. بسياری از مسائل اين مسابقه (که سئوالات آن هم در سطح بين­المللی طرح می شوند)، نیاز به دانش و تکنيک خيلی پيشرفته نداشته، بلکه به فکر جديد و قدرت ذهنی شرکت­ کنندگان نياز دارد.

زمان در اين مسابقه نقش مهمی بازی نمی­کند (4 ساعت برای سطح متوسط و 5 ساعت برای عالی که در هرکدام فقط 3 مسئله امتياز دارد، وقت بسيار مناسبی است.) حق انتخاب سوال از سوی شرکت­ کنندگان (3 مسئله از ميان 5 الی 8 مسئله) يکی ديگر از خصوصيات اين مسابقه است (فقط 3 سئوال با امتياز بالاتر به حساب می­ آيند.)

منبع: خانه ریاضیات اصفهان

آدرس کوتاه: